Google Instagram ve TikTok Videolarını Kısa Sekmeler İle Aramalarda Gösterecek

Google mobil uygulamasında Instagram ve TikTok videolarını Kısa Sekmeler başlığı altında arama sonuçlarında gösterecek.

Google böylece kullanıcıların Google’dan ayrılmadan diğer platformlar arasında geçiş yapmasına olanak sağlamış olacak.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında “aramak için mırıldan” özelliğini yayına alan Google, arama sonuçlarında Instagram ve TikTok videolarına da yer vermeye hazırlanıyor.  Google mobil uygulamasında yer alan keşfet sekmesinde 2020 yılı Ağustos ayından bu yana carousel formatındaki kısa videoları test ediyordu. Hatta bu formatta ilk olarak TikTok içeriklerini görmeye başlamıştık.

 Google Kısa videolar nasıl çalışıyor?

Google’un sunduğu özellikle şu anda sadece TikTok ve Instagram’dan değil tüm kısa formatta video içeriklerini arama sonuçlarına dahil ediyor. Buna Google’ın kendi kısa video formatı Tangi, YouTube’un kısa video formatı YouTube Shorts ve Hindistan’daki TikTok rakibi Trell’in içerikleri de dahil.

Kısa videolar, arama sonuçlarının başında gösteriliyor. Videolara bastığınızda ise TikTok ve Instagram’ın web sürümüne yönlendiriyorsunuz. Google’ın uygulamaya yönlendirme seçeneği sunmaması gerçekten ilgi çekici. Bu sayede şirket, kullanıcıları daha uzun süre Google ekosisteminde tutmuş oluyor. Videoyu izledikten sonra geri tuşuna basarak arama sonuçları arasında gezinmeye devam edebiliyorsunuz.

 

Mehmet Aksel

Yorum Yap