Google News

Google News Size Neler Sağlar, Google News Kaydı Nasıl Alınır?

Google News, haber sitelerinin direkt trafik kazanmak için dahil oldukları ve neredeyse her Android cihazda yüklü halde gelen bir haber uygulamasıdır.

Sitenize sosyal medyadan ve organik trafikten sağladığınız trafiğin bazen çok çok daha fazlasını Google News aracılığıyla sitenize kazandırabilirsiniz. Bu yönüyle News yayıncılar için çok büyük önem kazanmaktadır.

Tabi böylesine faydalı bir platformda yer almak herkesin isteyebileceği ancak çok az kişinin elde edebileceği bir ayrıcalıktır ve bu ayrıcalığı edinmek için yapmanız gereken çok şey var, bu yazımızda yapılması gerekenleri açıklayacağız. Dilerseniz siteniz için gerekli şartların listesini oluşturup News kaydı almanız için yardımcı da olabiliriz. Bilgi almak için lütfen iletişim‘e geçin.

Google News’e Kimler Başvurabilir?

Çoğu kişi sitelerine trafik çekmek amacıyla blog sayfalarını Google News platformuna eklemek ister ancak Google bu konuda çok net bir kural ortaya koymuş ve sadece haber sitelerinin başvuru yapabileceğini belirtiyor.

Yani bir e-ticaret siteniz varsa ve blog sayfanızı tüm kuralları sağladığınız halde Google News platformuna başvurursanız asıl işiniz habercilik olmadığı için ve dahası siteniz haber odaklı site olmadığı için onay alamayacaksınız.

Ayrıca siteniz daha önce Google’dan herhangi bir şekilde ceza almışsa daha sonrasında her ne yaparsanız yapın News için onay alamazsınız bu yüzden asla illegal yöntemlerle yükselmeye çalışmayın zira bir kez ceza almanız ömür boyu sitenizi etkileyecek sonuçlara yol açar.

Google News Başvurusu için Neler Yapılmalı?

Eğer sadece haber odaklı bir siteyseniz ve daha önce Google’dan ceza almamışsanız aşağıda belirteceğimiz şartları uyguladığınız takdirde Google News kaydı alma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu şartları 3 ana başlık halinde ayırıyoruz bunlar; zorunlu şartlar, olması avantajlı şartlar ve yardımcı olacak şartlardır.

1-Zorunlu Şartlar

Zorunlu şartlardan herhangi birini veya daha fazlasını sağlamadığınız takdirde Google News kaydı almanız mümkün değildir bu yüzden çok büyük bir özen gösterilecek bu şartlara tek tek uyulmalıdır. Peki zorunlu şartlar nelerdir?

A-Manuel İndeks

Sitenizde içerikleri kesinlikle gerçek kişiler tarafından oluşturuluyor olması lazım, herhangi bir bot veya yazılım kullanarak sitenize otomatik içerikler çekmeniz Google tarafından başvuru değerlendirme sürecinde tespit edilecek ve onay almanız mümkün olmayacaktır. Başvuru sürecinde içerikleri manuel olarak oluşturup onay aldıktan sonra bot ile çekmeye kalkacak olan kullanıcılara da kötü haberimiz var onay almanız ömür boyu News platformunda yer alacağınız anlamına gelmiyor kuralları ihlal ettiğiniz durumlarda üyeliğiniz sonlandırılabilir.

B-Haber Sitesi Olmak

Yukarıda da zikrettiğimiz gibi sitenizin tamamen haber odaklı bir site olması lazım (Dedicated News Site) aksi hiçbir durumda onay alamazsınız.

Bu kural çoğu kullanıcı tarafından yanlış anlaşılmakta o yüzden biraz daha açmak gerekiyor bu konuyu.

Haber sitenize sponsorlu içerik alabilirsiniz veya Adsense aracılığı ile sitenize reklam alabilirsiniz ancak sitenizde sizin tarafınızdan ürün satılamaz veya başka herhangi bir hizmet sunulamaz.

Sitenize alacağınız reklamların da spam olacak kadar çok olmaması, kullanıcı deneyimini düşürmemesi ve özellikle AMP sayfalarına JavasScript ile çekilmemesi gerekiyor.

C-Statik URL Yapısı Kullanmak

Sitenizin alt sayfaları ve özellikle de haber sayfaları dinamik url kullanmamalıdır bir haberin sadece bir url’si olmalı ve mümkünse değiştirilmemelidir. Ayrıca sitenizin sayfalarının HTML yapısında olması da çok önemlidir zira Google News başvurusu yapacağınız zaman özellikle kod sadeliğine, ve JavaScript gibi kodların olmamasına büyük özen göstermelisiniz.

D-Temiz Kod Yapısına Sahip Site Kullanmak

Bu aslında ilk 3 kuralın zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıkan bir kuraldır, sitenizin çok temiz ve sade bir kod yapısına sahip olması hem gereksiz kodların elenmesi hem site hızının yükselmesi hem de Google News kayıt sürecinin olumlu sonuçlandırılması açısında çok önemlidir.

2-Google News için Olması Avantajlı Şartlar

Her ne kadar olması avantajlı şartlar diye geçse de Google News kaydı alan tüm sitelerin istisnasız sağladığı şartlar olarak karşımıza çıkan ve yapılması çok zor olmamasına rağmen onay alma sürecinde büyük yardımı olan şartlardır. Bunlar:

A-News XML Site Haritasına Sahip Olmak

Site haritalarının ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok herhalde ancak bir site haritasına sahipseniz bile News kaydı için ikinci bir özel site haritasına sahip olmanız Google’ın sitenizi daha iyi taraması ve onay alma sürecinde avantajlı olmanızı sağlıyor. WordPress tabanlı site kullanıyorsanız eklentiler aracılığıyla Google News site haritası oluşturabilirsiniz, eğer özel yazılım kullanıyorsanız yazılım sağlayıcınızdan talep edebilirsiniz.

B-Yapısal Verilerin İşaretlenmesi

Yapısal veri işaretlemesi sayesinde Google botları sitenizde neyin tam olarak ne olduğunu çok daha kolay anlayıp indekslenme süreçlerini kısaltacaktır. Yapılması sadece News için değil sitenizin organik sıralamada avantaj kazanması açısından çok önemlidir.

3-Yardımcı Olacak Şartlar

Bu kısım da kullanıcılar tarafında çoğu zaman yanlış anlaşılmaktadır mesela birden fazla yazarın olması ve bu yazarların gösterilmesi bu şartlardan biriyken bu şartı yerine getirmeyen kullanıcıların başvururlarının reddedildiği de görülmüştür. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:

A-Birden Fazla Yazar ve Yazar Bilgileri

Yazıları kim tarafından yazıldığının belirtilmesi, bu kişinin gerçek bir kişi olması ve yazı sonlarında kişinin belirtilmesi çok büyük avantaj sağlamaktadır.

B-Günlük Olarak İçerik Girişi

Haber sitelerinin en önemli özelliği de sürekli güncel olması ve düzenli içerik girişidir. Düzenli içerik girişinden kastımız News söz konusu olunca tamamen değişiyor ve her gün düzenli olarak içerik girişi olarak belirleniyor. Yani her gün yeni içeriklerin girilmediği bir siteniz varsa News kaydı almanız neredeyse mümkün değildir.

C-Eşsiz İçeriklerin Olması

Eşsiz içerikten kastımız tabi ki kopyala-yapıştır haber mantığı kullanmamanız yoksa haber sitelerindeki içerikler zaten çoğunlukla birbirinin aynısıdır.

Ancak haber aynı diye kolaya kaçarsanız Google bunu fark edip onay almanızı engelleyebilir.

D-Niş Konular İşleyen Siteye Sahip Olmak

Galiba tüm şartlar arasında en zorunlu olmayan ancak uyguladığınız zaman onay almanızı en çok kolaylaştıracak şart budur. Eğer genel haber sitesiyseniz sadece magazin haberleri yapan bir siteye göre onay alma ihtimaliniz daha düşük olur.

Peki bunu nasıl sağlayabiliriz diye soracak olursanız cevap kategorilerdir. Yeterince içerik giremediğiniz kategorileri sırf var olsunlar diye sitenize eklemek faydadan çok zarar sağlayacaktır. En iyi olduğunuz alanlara yönelip kategori sayısını başta 10 ve altı sayıda tutmak size büyük avantaj sağlayacaktır.

Tüm işlemleri gerçekleştirirseniz ise

Bu şartları sağlamak uzun süren bir çalışma ve emeğin sonunda gerçekleşecektir bu yüzden süreçleri dikkatli bir şekilde yürütmeniz çok önemlidir. Sorularınızı yorum kısmında belirtebilir ve en kısa zamanda cevap alabilirsiniz. Siteniz için News kaydı başvurusunda bulunmamızı isterseniz eğer aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir.

 

 

Yorum Yap