Instagram Alışveriş Etiketi

Instagram Alışveriş Etiketi Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş etiketi özelliğini duymayan yoktur, peki neden her işletme bu özelliği aktif bir şekilde kullanamıyor? İşte size detaylı rehber.

Instagram alışveriş etiketi özelliğini açmak için uyulması gereken kurallar vardır ve bu kurallardan herhangi birini ihlal ederseniz onay almanız imkansızdır.

Rehberimiz çok detaylı olacağı için bazı yerlerde sıkılabilirsiniz ancak merak etmeyin bazen sizi saatlerce uğraştıran sorunlar gözünüze takılmayan noktalardan kaynaklıdır.

Instagram Alışveriş Etiketi için Olmazsa Olmazlar

Bu özelliği doğru ve etkili bir şekilde kullanmak için Facebook kurallarını yerine getirmeniz gerekiyor bunlar;

  • Ürünlerin satıldığı web sitesi
  • Facebook işletme sayfası
  • Instagram işletme sayfası

Yukarıdaki şartlara sahipseniz Instagram alışveriş etiketlerini aktif bir şekilde kullanmak için ilk adımı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Ayrıca Instagram hesabınızın Facebook sayfanıza bağlı olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra Facebook Katalog Yöneticisi‘ne girip katalog oluşturmanız gerekiyor.

Katalog

Yukarıdaki listeden işinize uygun olan seçeneği seçip ileri tuşuna tıklayınız. Hemen ardından kataloğunuza ürün ekleme seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Eğer herhangi bir e-ticaret modülü kullanıyorsanız ilgili e-ticaret platformunu bağla seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Herhangi bir e-ticaret platformu kullanmadan ürünlerini otomatik veya manuel olarak siz eklemek isterseniz “Ürün Bilgisi Yükle” seçeneğini işaretleyip ilgili Facebook sayfanızı seçip Kataloğunuza isim verebilirsiniz. Ardından oluştur tuşuna tıklayıp devam edin.

Katalog Ürünler

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra kataloğunuz hazır olacaktır, Kataloğu gör seçeneğine tıklarsanız kullanım durumları sayfasına geleceksiniz ve artık Instagram Alışveriş Etiketi, Facebook Mağaza ve Dinamik Reklamlar için seçenekleri görebileceksiniz.

Bu adımlardan hemen sonra ben kişisel olarak Facebook mağazasını öncelikli olarak açmayı öneriyorum.

Facebook Mağaza

Instagram Alışveriş Etiketi için Piksel Ekleme

Görselde görüleceği üzere ürünler ekle seçeneğine tıklayıp ürünlerinizi eklemeye başlayabilirsiniz. Ancak Facebook bu konuda size büyük kolaylıklar sağlıyor dilerseniz ürünlerinizi tek tek girebileceğiniz gibi Google E-Tablolar ve Piksel yöntemleriyle de ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Eğer ürün gamınız çok geniş değilse ayrıca temel düzeyde de olsa kod ekleme bilginiz yoksa ürünlerinizi elle girebilirsiniz. Google E-Tablolar ise daha önce hazırlanmış olan ürünlerinizi toplu halde eklemeye olan sağlayan bir yöntemdir. Benim tavsiyem ise kesinlikle Facebook Piksel kullanmaktır, çünkü Facebook piksel sayesinde ürünlerinizin fiyatını sitenizde değiştirdiğinizde mağazanızda da otomatik olarak fiyatlar güncellenecektir. Üstelik silinen veya yeni eklenen ürünler de aynı şekilde otomatik bir şekilde mağazanıza yansıyacaktır.

Piksel eklemek için Facebook Piksel kullan seçeneğine tıklayıp daha sonra Pikseli Ayarla butonuna tıklamalısınız. Karşınıza çıkan ekranda Ortak Entegrasyonu Kullanma, İnternet Sitesine Manuel Ekleme ve Geliştiriciye E-Posta Gönderme seçeneklerinden size uygun olanını seçmelisiniz.

En hızlı ve basit yöntem olan İnternet Sitesine Manuel Ekleme seçeneğine tıklarsanız Facebook’un otomatik olarak oluşturduğu bir kod ile karşılaşacaksınız, Piksel kodunu kopyalayıp sitenizin başlık kısmının en altına, </head> etiketi kısmının hemen üstüne yapıştırın. Sabit kodu İnternet sitenizin her sayfasına yükleyin. Ardından dilerseniz Facebook Olay Kurulum aracını da kullanarak çok daha detaylı takipler yapabileceksiniz.

Eklediğiniz piksel zaman içinde tüm ürünlerinizi Facebook kataloğunuza otomatik olarak ekleyecektir, bazı ürünlerin yanlış veya eksik girilmesi ihtimaline karşın tüm ürünlerinizi kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eksik veya yanlış bilgi girilen ürünlerin üzerine tıklayıp hariç tut seçeneğine tıklamanız çok daha verimli bir kataloğa sahip olabileceksiniz.

Hatalar ve Diğer İşlemler

Bu işlemleri yaptıktan sonra tekrar katalog yöneticisine gelip Tanılar kısmına gelip kataloğunuzdaki hataları inceleyin. Düzeltilecek herhangi bir hata yoksa katalog yöneticisinden Instagram’da Alışveriş butonuna tıklayıp Instagram Profilini Bağla butonuna tıklayınız.

Instagram Alışveriş Etiketi

Profili bağla seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda bağlı Instagram hesaplarınız ve uygunluk durumları karşınıza çıkacaktır. Tüm şartları sağlayan hemen hemen her profil uygun olarak işaretlenecektir, benim profilimde herhangi bir e-ticaret işlemi olmadığı için uygun değil olarak görünüyor ancak sizde uygun görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Instagram İşletme Profili

Ancak dikkat etmeniz gereken önemli nokta uygunluk durumunun Instagram Alışveriş Etiketi özelliğini aktif olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmediğidir. Bu sadece hesabınızın uygun olduğu ve incelenme sürecine gireceğini gösteriyor.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hızlı bir inceleme ve nihai onay için Facebook sayfanızın aktivitelerinin, Instagram sayfanızın takipçi sayısı ve etkileşim oranının belirli bir miktarın üzerinde olmasına kesinlikle dikkat edin. Tüm adımları kusursuz bir şekilde yapsanız dahi yeterli etkileşim oranınız yoksa veya takipçi sayınız az ise bu özelliği maalesef kullanamayacaksınız.

Instagram Alışveriş Etiketi için Facebook Business Manager

Ayrıca Facebook Business Manager paneline girip işletmenizin profesyonel bir şekilde görünmesi adına yedek yönetici, tüm yöneticilerin çift taraflı kimlik doğrulaması, domain doğrulaması ve işletme doğrulaması (Bazı sayfalar için zorunludur) işlemlerini tek tek yapmanız çok faydalı olacaktır.

Resmi bilgiler olmamasına rağmen bu özelliği aktifleştirdiğimiz iş ortaklarımızın aktif olarak reklam verdikleri, hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip oldukları ve %5 üzerinde bir etkileşim oranına sahip oldukları gözlemlenmiştir.

Not: Bazı işletmeler Instagram Alışveriş Özelliği’ni aldıktan 1-2 hafta sonra maalesef bu özelliği kaybediyorlar ve bu sık karşılaşılan bir durumdur. Bu tür durumlarda paniğe kapılmayıp büyük değişiklikler yapmaktan kaçının. Her ne yapıyorsanız aynı şekilde yapmaya devam edip sosyal medya hesaplarınızın etkileşim oranını iyi bir seviyede tutmaya çalışın maksimum 3 ay içinde bu özelliği tekrar geri kazanacaksınız.

Daha detaylı bilgi ve sorularınız için yorum yapmayı ve iletişime geçmeyi unutmayın.

ETİKETLER:
Yorum (4)
Kalite
21 Haziran 2020

Merhaba,
Bu şekilde uygun değil seçeneği çıktığında yapılması gereken bir başvuru şekli var mı?
Ya da instagram bu durumu periyodik olarak kendi mi kontrol etmekte?

Bu bölümde tıkandık kaldık. Uygunluk için neler yapabilir?

Cevapla
hasanaras
22 Haziran 2020

Maalesef tüm şartları sağladığı halde onay alamayanlar var haliyle tüm işlemleri doğru yaptığınızı varsayarsak bu noktadan sonra yapılacak çok da bir şey yok sadece beklemek gerek.

Cevapla
İlhan Varış
3 Ocak 2021

Merhaba, tüm adımları yerine getirip başvurduğumda, ürünler internet sitenizde mevcut değil utarısı alıp reddediliyorum. Facebook bu sorunun domain hatası olabileceğini, incelemede ilk hesap açılışımdaki farklı bir domainimin görüldüğünü ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Ancak ne ben bu eski veriyi düzeltebiliyorum. Ne de facebook bu konuda teknik destek adımı atmıyor.

Cevapla
hasanaras
18 Ocak 2021

Merhabalar, geç cevap için özür dileriz normalde kodlar doğru bir şekilde eklenmişse hiçbir şekilde sorun olmuyor ancak tabi ki tüm ayarlara bakmak gerek dilerseniz iletişime geçin ücretsiz bir şekilde kontrol ederiz gereken işlemleri yerine getirip alışveriş özelliğini açarız.

Cevapla

Yorum Yap