Instagram’da Reklam Oluşturmak İçin 4 Basit Yöntem

Koronavirüs döneminde dijital satışlar yüzde 50 arttı. İnsanlar artık ne alacağına vitrin ya da reyonlara bakarak değil sosyal medyadaki iletişimize bakarak karar veriyor. hasanaras.com olarak bu ihtiyacınıza cevap vermek için, “Instagram reklamı nedir?”, “Instagram reklamı oluşturmak için adım adım yapılması gerekenler nedir?”, “Etkili Instagram reklamı nasıl oluşturulur?” sorularına cevap vereceğiz. Bunun için size önerimiz yazımızı dikkatle okumanız. Sonrasında atacağınız 4 basit adımla işletmenizin reklamlarını Instagram’da nasıl etkili sonuçlar aldığını keyifle göreceksiniz.

Öncelikle https://www.facebook.com/business/marketing/instagram  sayfasına girip Reklam Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Sonrasında karşınıza gelen Bir Hedef Seç sayfasından Instagram otomatik reklamlar ya da daha önce paylaştığınız bir gönderiyi Reklam postu olarak seçim Instagram Reklamı oluşturabilirsiniz.

Instagram Story Reklamları Nasıl Oluşturulur Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Instagram hikaye (Story) reklamlarında kullanacağınız görsellerin en boy oranı 9:16 olmalıdır. Önerilen görsel boyutu ise 1080×1920 pikseldir. Eğer video reklamlarını tercih edecek olursanız yine aynı şekilde 9:16 en boy oranı ile video hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Video uzunluğu ise maksimum 60 saniye olmalıdır.

Instagram reklamlarınıza reklam verme hedeflerinize göre belirli call to action düğmeleri ekleyebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bazı eylem çağrısı düğmeleri şunlardır;

 • Şimdi alışveriş yap
 • Daha fazla bilgi al
 • Abone ol
 • Bizimle iletişime geç
 • İndir vb.

Instagram reklamlarını telefonunuzdan yayınlayabileceğiniz gibi Facebook Ad Manager üzerinden de yayınlayabilirsiniz.

9 Adımda Instagram reklamı vermeye başlayın;

 • Business Manager hesabınızda oturum açın.
 • Facebook ve Instagram sayfanızı Bm hesabınıza entegre edin.
 • Bir reklam hesabı oluşturun ya da mevcut reklam hesabınızı BM hesabınızla ilişkilendirin.
 • Kampanyanızı oluşturmak için reklam hesabınıza gidin.
 • Reklam verme hedeflerinizi seçin.
 • Kampanya bütçenizi belirleyin.
 • Hedef kitlenizi oluşturun.
 • Vermek istediğiniz reklam türünü seçin.
 • Reklamlarınızı onaya gönderin.

Şimdi biraz daha detaya inelim. Yukarıda bahsetmediğimiz ama reklamlarınızın performansını etkileyecek bazı etkenleri de sürece dahil ederek ilk reklamlarınızı nasıl oluşturacağınızdan bahsedeceğim.

Öncelikle yapmamız gereken bazı entegrasyon ve kurulumlar olacak.

Bunları başlıklandırmak gerekirse,

 • Business manager hesabı oluşturma
 • Instagram sayfanızı business manager hesabına entegre etme
 • Reklam hesabı oluşturma
 • Facebook pixel’i oluşturma ve entegrasyonu
 • Katalog oluşturma ve entegrasyonu

Facebook Business Manager, Facebook sayfanızı, instagram hesabınızı, reklam hesaplarınızı tek bir çatı altından kontrol etmenizi ve yönetebilmenizi sağlayan ücretsiz bir Facebook aracıdır.

Aynı zamanda işletmenizin hesaplarınıza erişebilecek kişileri, reklam hesaplarınızın ödeme yöntemlerini, ürün kataloglarınızı veya pixel kodlarınızı da business manager hesabı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, oluşturmuş olduğunuz business manager hesabına sadece x sayfasını görüntüleyebilecek ve yönetebilecek sorumlu bir kişi ekleyebilirsiniz. Ya da aynı şekilde reklam hesabına erişim verebilirsiniz.

Kişisel hesabınıza tanımlı birden fazla business manager hesabı erişimi alabilirsiniz. Özellikle birden fazla sayfa ve reklam hesabı üzerinde erişimi olması gereken kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı şekilde bir ajansla çalışan markalar için de business manager kolaylık sağlar. Reklam hesabına, sayfanıza teker teker erişim vermekten ziyade, business manager hesabı üzerinden tek seferde tüm erişimleri kolaylıkla verebilirsiniz.

Eğer bir iş email adresiniz varsa buradan ücretsiz bir şekilde business manager hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Business Manager hesabı oluşturduktan sonra sırasıyla;

Business Manager hesabına Facebook sayfası ekleme

Öncelikle instagram’da reklam verebilmeniz için instagram hesabınızın bir Facebook sayfası ile bağlı olması gerekiyor. Mevcut bir Facebook sayfanız varsa business manager hesabınızın sağ üst tarafında bulunan çark işaretine tıklayarak işletme ayarları sekmesini açın. Ardından sol tarafta çıkan sekmelerden “sayfalar”a gidip mevcut sayfanızı business manager hesabına bağlayabilirsiniz. Eğer bir Facebook sayfasına sahip değilseniz bu bölümden yeni bir sayfa oluşturabilirsiniz.

Facebook Business Manager üzerinden instagram reklamı verebilmek için Facebook sayfanız ile instagram hesabınızın birbiriyle ilişkilendirilmiş olmalıdır. Facebook sayfanızı Business Manager hesabına tanımladıktan sonra Facebook sayfanızın ayarlar bölümünden instagram hesabınızı ilişkilendirebilirsiniz.

Yorum Yap