Telegram Hesabına Mavi Tik Nasıl Alınır?

WhatsApp’ın Gizlilik Sözleşmesi gereği kullanıcılarına “Onay” dayatmasının ardından mesaj uygulamaları arasında bulunan Telegram ön plan çıktı.

Peki Telegram nedir?, Telegram uygulamasının teknik özellikleri neler?, Telegram uygulaması WhatsApp’a göre daha mı güvenli?, Telegram’ın WhatsApp’tan farkı nedir?, Telegram Hesabına Mavi Tik Nasıl Alınır? sorularına gelin birlikte cevaplayalım.

Telegram Nedir Hangi İşletim Sistemleri Destekliyor?

Telegram, iOS için 14 Ağustos 2013 tarihinde yayınlandı. Android için Telegram’ın alfa sürümü 20 Ekim 2013’te resmen yayınlandı.

Telegram’ı akıllı telefonlarda, tabletlerde ve hatta bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. iOS (6 ve üstü), Android (4.1 ve üstü) ve Windows Phone için uygulamaları var. Telegram’ın web sürümünü de kullanabilir veya Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamalarından biri yüklenebiliyor.

Telegram’ın Sahibi Kim Merkezi Nerede?

Telegram Rus kaynaklı bir mesajlaşma programı. Açık kaynak ve uçtan uca şifreleme altyapısını destekleyen mesajlaşma uygulaması karşılıklı mesajları bulut hesaplarında tutmadığını söylüyor. İlk olarak St. Petersburg’da faaliyete geçen uygulamanın geliştirici ve yazılım ekibi kendilerine üs olarak Dubai’yi seçmiş ve faaliyetlerini buradan yürütüyor. Pavel Durov ve Nikolay isimli iki patronu var. Pavel Durov’un Telegram’ın maddi finansörü olduğu Nikolay’ın ise yazılım geliştirme ile ilgili olduğu Telegram’ın resmi sayfasında belirtilen hususlar.

 Telegram’ın WhatsApp’tan farkı nedir?

Telegram, WhatsApp’ın aksine kesintisiz eşitlemeye sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma aracı olduğunu iddia ediyor. Telegram’ın bu farkı, mesajlarınıza tablet ve bilgisayar da dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihazdan erişim ve her biri 2 GB’a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşma imkanı veriyor. Tüm bu verileri cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman Telegram’ın bulut tabanında saklanabiliyor.

Telegram, çoklu veri merkezi altyapısı ve şifreleme sayesinde çok daha hızlı ve güvenli olduğunu savunuyor. Telegram aynı zamanda özel mesajlaşmalar ücretsiz ve ücretsiz kalacak garantisi veriyor!

Telegram sonsuza kadar reklam yok, abonelik ücreti yok sloganıyla kullanıcıları kendisine çekmeye çalışıyor.

(Eğer “Bedava peynir sadece fare kapanında olur” diyenlerdenseniz bu söylediklerimize temkinli yaklaşmakta sizin için fayda olabilir ancak şunu gözden kaçırmamak gerek!. dijital bir çağda akıllı telefon kullanıyorsanız bu tarz uygulamaların perde arkasında neyi hedeflediğini öngörmek sizin için fazla kafa karıştırıcı olmayacaktır.)

Telegram Açık Kaynak Uygulaması İle Düzenleme Geliştirilmeye Olanak Sağlıyor!

Telegram, API’sinin açık olması ve geliştiricilerin kendi Telegram uygulamalarını oluşturmalarını sağlıyor. Ayrıca, herkesin Telegram için özel araçlar oluşturmasına, herhangi bir hizmeti entegre etmesine ve hatta dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan ödemeleri kabul etmesine olanak tanıyan geliştiriciler için bir Bot API platformuna da sahip.

Telegram Hesabına Mavi Tik Nasıl Alınır?

Telegram hesabınızda Mavi Tık almak istiyorsanız aşağıdaki sosyal medya platformlarındaki bir hesabınızla Telegram’a iletişime geçmeniz gerekiyor. Tabi bu hesapların da mavi tik almış doğrulanmış hesap olması gerekiyor. Yani Instagram, Facebook ve Twitter’da doğrulanmış bir hesabınız varsa Telegram’da da aynı mavi tik alma şansınız var.

Telegram aşağıda belirtilen doğrulanmış hesapları olan etkin resmi kanalları, botları veya genel grupları doğruluyor:

  • Twitter
  • Facebook ya da Instagram (biri yeterli)
  • YouTube

Bu hizmetlerdeki profillerinize Telegram kanalınıza ait bir bağlantı ekleyin. Böylece onların gerçekten size ait oldukları doğrulanabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra, doğrulama için @VerifyBot ile iletişime geçin.

Tüm bu hizmetlerde doğrulanmış bir hesabınız yoksa ne olur?

Vikipedi’de, Vikipedi’nin Kayda Değerlik Yönergesini karşılayan tartışmasız bir sayfanız varsa ve bu sayfada kanalınıza, botunuza veya Telegram’daki genel grubunuza bir bağlantı listeliyorsa, bu eksik doğrulanmış hesaplardan biri olarak sayılabilir.

Kuruluşlar söz konusu olduğunda, kuruluşun resmi web sitesinden Telegram kanalına bir bağlantı da dikkate alınabilir. Bot, sosyal medya bağlantılarını kontrol ettikten sonra ek veri ve yorum göndermeyi teklif eder.

Sosyal medya hesaplarından biri yerine bir Vikipedi veya resmi web sitesi bağlantısı kullanıyorsanız, bunun Telegram’da doğrulamak istediğiniz kanala, gruba veya bota bir bağlantı içerdiğinden emin olun.

Kullanıcı hesabım doğrulanabilir mi?

Telegram şu anda tekil kullanıcı hesaplarını doğrulamıyor. Doğrulama yalnızca büyük ve aktif resmi kanallar ve botlar için kullanılabiliyor

Doğrulamaya ihtiyacınız var mı?

Kişisel hesabınızı Telegram’da doğrulamanın uygulamada herhangi bir ek avantaj sağlamadığını unutmayın, bu sadece kanalınızın resmi olduğunu göstermenin yollarından biridir. Resmi sitenizdeki veya başka bir yerdeki diğer resmi hesaplardaki Telegram bağlantısı benzer bir sonucu sağlayabilir.

Doğrulamadan sonra adı veya kısa bağlantıyı nasıl değiştirebilirim?

Doğrulanmış bir kanal, grup veya bot adını veya kısa bağlantısını değiştiremez (t.me/…).

Değişiklik gerekiyorsa, önce doğrulama durumunu kaldırabilirsiniz. Bunun için de @VerifyBot ile iletişime geçin ve /unverify göndermeniz gerekiyor.

 

Yorum Yap