WhatsApp Sözleşmesi Nedir, Şartları Neler, WhatsApp Sözleşmesini Onaylamalı mıyız?

Sosyal medya uygulaması WhatsApp Türkiye’deki milyonlarca kullanıcısının karşısına WhatsApp Sözleşmesi ile çıktı. Peki “WhatsApp Sözleşmesi Nedir”  “WhatsApp Sözleşmesinin Şartları Neler”, “WhatsApp Sözleşmesini Onaylamalı mıyız?”, “WhatsApp Sözleşmesini onaylayanlar neleri kabul etmiş oluyor?”, “WhatsApp sözleşmesini kabul etmeyen uygulamayı kullanamayacak mı?”

WhatsApp Sözleşmesi Ayarlar

hasanaras.com olarak bu soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım..

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp biliyorsunuz Facebook tarafından satın alındı. WhatsApp, Instagram, Facebook Messenger gibi uygulamalar Marc Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook çatısı altında hizmet veri veriyor. Facebook da geleceğin en önemli konularının başında gösterilen veri madenciliğinin kaynaklarını elinde tutmak istiyor.

WhatsApp da kısa bir süre önce bu kapsamda WhatsApp Sözleşmesi ile kullanıcıların karşısına çıktı. Facebook, kişisel verilerinizi (WhatsApp’a izin verdiğiniz veriler, kullanıcı ID’niz, mesaj içerikleriniz, resimleriniz, görüşmeleriniz, WhatsApp Web üzerinden yaptığınız telefon görüşmeleri kısacası her şey)  görmek istiyor. Tabi Facebook’un bunları görmek istemesinin temel nedeni ne dersiniz? Size çok eski tarihli bir film “Devlet Düşmanı” filmini izlemenizi öneririm.

8 ŞUBAT 2021 WHATSAPP SÖZLEŞMESİNİN ONAYLAMAK YA DA REDDETMEK İÇİN SON TARİH

WhatsApp 8 Şubat 2021 tarihine kadar kullanıcılarına WhatsApp sözleşmesini kabul etmek ya da reddetmek için süre verdi. Yani bu tarihe kadar sözleşmeyi kabul edip onaylarsanız WhatsApp’ın sunduğu hizmetleri aynen kullanmaya devam edebileceksiniz yok hayır etmediniz o zaman “Geçmiş olsun” WhatsApp’a veda edebilirsiniz. Alternatif mesajlaşma uygulamalarına bakmanızı tavsiye ediyoruz. (Örn. Telegram, Elon Musk’un önerdiği Signal, ve Turkcell’in yerli uygulaması BİP)

 WHATSAPP SÖZLEŞMESİNDE YER ALAN MADDELER NELER?

WhatsApp’ın 4 Ocak’ta güncellenen “Gizlilik İlkesi”ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

  • “Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır.
  • Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.
  • Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.

WhatsApp, kullanıcıların hangi verilerini toplayabiliyor?

Hesap Bilgileri

Mesajlar

Bağlantılar

Durum Bilgisi

İşlem ve Ödeme Verileri

Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler

Kullanım ve Kayıt Bilgileri

Cihaz ve Bağlantı Bilgileri

Konum Bilgileri

Çerezler

Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

WhatsApp Tarafından Toplanan Veriler Nasıl Kullanılıyor?

Yan Hizmetler

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük

Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

Kurumsal Etkileşimler

Mehmet Aksel

Yorum Yap