WhatsApp’a Alternatif Olan Telegram ve Signal Ne Kadar Güvenli?

WhatsApp Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmek istemeyen alternatif olarak Telegram ve Signal’e yönelen kullancılar ne kadar güvende? Telgram ve Signal, WhatsApp’a göre güvenli bir uygulama mı?

Facebook ile kişisel veri paylaşımı yapacağını duyuran WhatsApp kullanıcılarını endişelendirdi.

Dünya’da Google Play’dan 5 milyar indirmeyi geçen WhatsApp’ın kullanıcı sayısı Türkiye’de 50 milyon sınırında.

WhatsApp, Türkiye anlık mesajlaşma programı kullanımında ise yüzde 87’lik bir paya sahip. Peki WhatsApp’ın Facebook ile kişisel verileri paylaşacağını açıklamasının ardından alternatif programlar olarak gösterilen Telegram ve Signal ne kadar güvenli?

Platformlar arası çalışma özelliğine sahip anlık mesajlaşma, arama ve haberleşme uygulaması WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi değişikliğinin ardından Telegram ve Signal’e olan ilgi arttı. Telegram ve Signal WhatsApp’a göre daha fazla indirilen uygulamalar arasına girdi.

WhatsApp Sözleşmesini Kabul Etmeyen Kullanıcıların Hesapları Silinecek!

Facebook, WhatsApp kullanıcılarına kabul etme zorunluluğu bulunan bir bildirim gönderdi. Kişisel bilgilerin Facebook ve şirketleri tarafın kullanılmasını da içeren yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcıların WhatsApp hesapları, 8 Şubat sonrası silinecek.

Şirket, bu kararına ilişkin kullanıcılardan gelen yoğun eleştiriler sonrası yaptığı açıklamada “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini ve bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketiyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Telegram ve Signal WhatsApp’a Alternatif Olabilir mi?

Telegram ve Signal, Türkiye’de en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Her iki uygulama da Play Store’da WhatsApp’ı geride bıraktı.

Android’in uygulama mağazası Play Store ve iOS marketi App Store’da WhatsApp alternatifi uygulamalar arasında en dikkat çekenler ise Telegram ve Signal oldu.

Telegram, Android uygulama mağazası Google Play Store’da şu anda Türkiye’deki en popüler mesajlaşma uygulaması konumunda bulunuyor. Telegram’ın hemen ardından Elon Musk’ın da önerisi olan Signal gelirken WhatsApp ise ancak 3. sırada kendine yer bulmuş durumda. WhatsApp’ın ardındansa Turkcell’in anlık mesajlaşma uygulaması BiP geliyor.

Tüm kategorilerde Türkiye’deki en popüler uygulamalara baktığımızda ise Telegram 2. sırada, Signal ise 6. sırada yer alıyor. Bu iki uygulamanın ardından 13. sırada WhatsApp, 19. sırada ise BiP bulunuyor.

WhatsApp Mesaj İçerikleri Karşıdan Karşıya Şifreli!

WhatsApp’ın Telegram’a göre daha güvenli olduğunu hatırlatmakta fayda var çünkü Telegram, eski Rus gizli servis çalışanlarınca kurulmuş bir uygulama. Telegram’ın faaliyetleri Putin yönetimine yakın bir bilişim şirketi tarafından yürütülüyor.

Telegram’da yazılan mesajlar şifresiz biçimde sunucularda kaydediliyor. Bu nedenle şifreli görüşmeleri her seferinde tekrardan oluşturmak gerekiyor, ve çoğu insan bunu yapmadığı için, içerikler şirketçe okunabiliyor.

WpatsApp’da ise noktadan noktaya şifreleme kullanıldığını vurgulamak istiyoruz bu nedenle içerikler güvenli. WhatsApp ve Facebook ne konuştuğunla değil, kiminle ne zaman kaç kez konuştuğun ve kimleri tanıdığınla daha çok ilgileniyor.

Signal Açık Kaynaklı Bir Yazılım

Telegram’a göre Signal daha güvenli iletişimi sağlayabilir. Bilgi paylaşımından kaçmak kolay değil ama açık kaynak her zaman daha güvenlidir. Bilgilerle ne yaptığı görülebilir. Signal açık kaynaktır. Denetime açıktır. WhatsApp vb kapalıdır. Arka planda ne yaptığı görülmez.

Sosyal medyada #WhatsAppSiliyoruz kampanyası başladı

Sosyal medyada başlatılan #WhatsAppSiliyoruz kampanyası kısa sürede Twitter’da Türkiye gündemine girdi ve birçok kesimden destek görmeye başladı.

Yorum Yap